Home Dla pacjenta Lapisowanie, lakierowanie, lakowanie – procedury profilaktyczne w stomatologii, nie tylko dziecięcej

Lapisowanie, lakierowanie, lakowanie – procedury profilaktyczne w stomatologii, nie tylko dziecięcej

by Marcin Nowosielski

Lapisowanie, lakierowanie i lakowanie – trzy zabiegi profilaktyczne

Lakierowanie = fluoryzacja. Technika ta polega na pokryciu powierzchni zębów specjalnym lakierem, który zawiera wysokie stężenie fluoru.

Głównym zadaniem fluoryzacji jest wzmocnienie szkliwa zęba. Pokrywając powierzchnię zębów fluorem, dochodzi do reakcji chemicznej (fluor łączy się z  hydroksyapatydem – podstawowym budulcem szkliwa zębów), dzięki czemu tworzy się fluoroapatyd, bardzo mocna i twarda substancja, mająca za zadanie chronić zęby przed próchnicą. Należy jednak pamiętać, że to higienistka powinna dobrać odpowiednie stężenie fluoru oraz częstotliwość fluoryzacji. Nie należy tego zabiegu wykonywać na własną rękę, gdyż może to doprowadzić do fluorozy. Po lakierowaniu zaleca się nie jeść oraz nie pić przez min. godzinę.

Lapisowanie – impregnacja. Zabieg przeznaczony jest tylko dla pacjentów mających jeszcze zęby mleczne. Dlatego też tę metodę stosujemy wyłącznie u dzieci zmagający się  przeważnie z próchnicą butelkową, czy próchnicą kwitnąca, która rozwija się bardzo szybko.

Lapisowanie ma za zadanie zatrzymać rozwój próchnicy na okres około dwóch lat by po tym czasie móc już wyleczyć ząbki dziecka. Impregnacja jest zabiegiem dość szybkim. Polega ona na nałożeniu na oczyszczone i osuszone zęby dziecka dwóch substancji: lakieru oraz strącalnika. Zaleca się osłonić dziąsła, gdyż przy kontakcie lakierów z dziąsłami, może być uczucie pieczenia.  Po zabiegu należy wstrzymać się od jedzenia i picia na okres trzech godzin. 

Lakowanie – zabieg profilaktyczny bardzo popularny wśród sześciolatków, lakowanie zalecane jest po pojawieniu się pierwszych zębów stałych trzonowych i najczęściej dotyczy „szóstek”. 

Zęby te tak jak wszystkie trzonowce różnią się od reszty naszego uzębienia. Na ich powierzchni żującej znajdują się tzw. bruzdy – miejsca, w których bardzo często zalegają resztki jedzenia, co w konsekwencji może prowadzić do próchnicy. Zabieg lakowania stosuje się na zębach oczyszczonych. Technika te polega na nałożeniu wypełnienia na wspomniane wcześniej bruzdy. Aby uszczęśliwić dziecko, a także mieć większą kontrolę nad tym, czy lak nadal znajduje się na zębach dziecka, możemy stosować wypełnienia w różnych wariantach kolorystycznych. Zabieg lakowania możemy wykonywać zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych.

You may also like