Home Dla pacjenta Na czym polega leczenie zachowawcze zębów i dlaczego skutecznie można to zrobić tylko pod mikroskopem?

Na czym polega leczenie zachowawcze zębów i dlaczego skutecznie można to zrobić tylko pod mikroskopem?

by Marcin Nowosielski

Leczenie zachowawcze, czyli tzw. plombowanie, to najczęściej odbywająca się procedura w gabinecie stomatologicznym. Kojarzy się to zazwyczaj z zapełnieniem wywierconej w zębie dziury, materiałem kompozytowym (plombą).

Pracując natomiast przy pomocy mikroskopu, lekarz dentysta może wyleczyć ząb naprawdę dokładnie. Niestety jest bardzo wielu lekarzy, którzy mimo tego, że posiadają w swoim gabinecie mikroskop, zazwyczaj go nie używają. 

Oczywiście wybór odpowiedniego lekarza dentysty oraz odpowiedniego gabinetu należy do pacjenta.

Leczenie zachowawcze za każdym razem powinno odbywać się w powiększeniu, ponieważ dzięki temu można to zrobić dobrze, a dodatkowo można udokumentować efekty takiego leczenia, a pacjenci mogą zobaczyć różnice (relacja fotograficzna).

Etapy leczenia zachowawczego:
  1. Za pomocą wiertła lekarz dentysta pozbywa się starego wypełnienia,
  2. W przypadku głębokiej próchnicy konieczny jest zabieg gingivektomii, czyli wycięcia części dziąsła.
  3. Kolejnym etapem jest założenie koferdamu, czyli izolacja zęba. Jest to po to aby zabezpieczyć pole zabiegowe, a pacjentowi nie wpadały np pyłki do gardła.
  4. Następnie potrzebne jest doczyszczenie próchnicy.
  5. Stworzenie „szalunku” i założenie pierścienia.
  6. W końcu rozpoczyna się odbudowa ubytków. Należy przy tym wspomnieć, że rozległe ubytki lekarz dentysta odbudowuje warstwowo, czyli najpierw odbudowuje jedną ścianę zęba i dopiero po jej skończeniu, bierze się za kolejną (powtarza pracę od punktu 5. raz jeszcze).

Dopiero po wykonaniu tych wszystkich etapów, dochodzimy do momentu, gdy pacjent ma ładnie odbudowany kształt zęba.

Kochani, wybierajcie dla siebie lekarzy, którzy pracują właśnie w ten sposób. Efekty takiego leczenia na pewno będą dużo trwalsze, a wy będziecie bardziej zadowoleni.

Aby dokładniej zobrazować Wam proces leczenia zachowawczego, zapraszamy do obejrzenia filmu:

 

You may also like