Home Dla pacjenta Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu

by Marcin Nowosielski

Najczęstszą przyczyną halitozy (nieświeży oddech z jamy ustnej) jest niedokładne czyszczenie zębów. Wykonując poranną oraz wieczorną higienę jamy ustnej, często zapominamy o przestrzeniach międzyzębowych  lub robimy to pobieżnie, zostawiając tam resztki jedzenia. Tym samym organizujemy bakteriom znajdującym się w naszej jamie ustnej niezłą ucztę. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z naszych ust, to lotne związki siarki wydzielane przez bakterie, żywiące się resztkami pokarmowymi, które zostały głównie w przestrzeniach międzyzębowych.

Jak temu zaradzić?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o dokładnym szczotkowaniu oraz nitkowaniu zębów i zwrócić większą uwagę na przestrzenie międzyzębowe. 

Jeśli problemem jest brak umiejętności korzystania z nici dentystycznych, warto udać się do gabinetu stomatologicznego na spotkanie z higienistką, która zrobi dokładny instruktaż, jak prawidłowo wykonywać codzienny flossing. Dodatkowo można zakupić irygator, czyli przyrząd, dzięki któremu możemy kierować strumień wody wydobywający się pod ciśnieniem w przestrzenie międzyzębowe oraz między zęby, a dziąsła i jeszcze dokładniej pozbyć się pozostałych tam resztek pokarmowych.

Gumy do żucia jedynie na krótką chwilę maskują nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust, także metoda ta nie będzie rozwiązaniem problemu halitozy. 

Pierwszym krokiem zawsze powinien być kontakt z gabinetem stomatologicznym, co pozwoli wykluczyć inne przyczyny nieprzyjemnego zapachu pochodzącego z jamy ustnej.

Do czasu wizyty u higienistki, proponujemy zapoznać się z krótkim filmikiem dotyczącym prawidłowego nitkowania zębów;)

You may also like