Wyróżniamy: wędzidło wargi dolnej, wędzidło wargi górnej oraz wędzidło języka. Pamiętajmy jednak, że wędzidła wargi górnej oraz dolnej mają inne wskazania do pocięcia niż wędzidło języka.
Wędzidło podjęzykowe
Najwcześniej może dojść do wymogu podcięcia wędzidła języka, gdyż problem ten dotyka nawet najmłodszych. Zbyt krótkie lub zbyt masywne wędzidło podjęzykowe może utrudniać odruch ssania.
Im wcześniej zauważymy ten problem, tym lepiej, ponieważ dziecko w pierwszym miesiącu życia jest mniej ruchliwe i łatwiej o wykonanie takiego zabiegu. Czas trwania, to zaledwie sekundy. Rodzic bądź opiekun trzyma dziecko na kolanach, a lekarz dentysta w tym czasie dokonuje podcięcia wędzidełka (podcięcie błonki pod językiem). Maluch dzięki temu będzie mógł lepiej ssać pokarm, a w przyszłości uchroni go to przed wadami wymowy. Pomimo wykonania podcięcia, wędzidełko u tak małego dziecka może zrosnąć się jeszcze kilkukrotnie i wtedy musimy pamiętać o wizytach kontrolnych oraz ponownych zabiegach.
Język i jego prawidłowa praca oraz właściwe ustawianie jest konieczne do odpowiedniego rozwoju kości szczęki. W momencie gdy dziecko jest już starsze i jego język właściwie układa się na podniebieniu, stymuluje poprzeczny rozwój kości szczęki i działa podobnie jak aparat ortodontyczny.
Wędzidło wargi górnej oraz dolnej
Wędzidła wargi górnej oraz dolnej mogą być przerośnięte lub przyczepione w nieodpowiednim miejscu. Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego jest chwycenie wargi górnej oraz pociągnięcie jej w stronę nosa. Jeśli zaobserwujecie że przy pociągnięciu, brodawka pod wędzidełkiem, pomiędzy zębami robi się biała, to znak, że wędzidło nadaje się do podcięcia.
Zabieg podcięcia wędzidełka wargi wykonuje się już u nieco starszych dzieci. Książkowo nie podcina się wędzidła wargi górnej zanim nie wyrżną się boczne siekacze ( dwójki). Pamiętajcie jednak, że to Wy jesteście opiekunami dziecka i czasami lepiej zapobiegać niż leczyć i możliwe, że po wykonaniu podcięcia wędzidełka zanim wyrżną się siekacze, dojdzie do stymulacji wzrostowej i dwójki przesuną jedynki w odpowiednie miejsce i być może unikniemy w ten sposób aparatu ortodontycznego.
U małych dzieci wędzidła wargi górnej oraz dolnej przecinane są zazwyczaj za pomocą nożyczek. Przy starszych osobach możemy przeprowadzić zabieg na trzy sposoby:
- Chirurgia – przeciąć wędzidło skalpelem, wyciąć część włókien, zaszyć.
- Elektrochirurgia – kauter (nóż chirurgiczny), który pod wpływem temperatury rozgrzeje tkanki i wypali je w odpowiednim miejscu. Podczas zabiegu rana nie krwawi i nie ma potrzeby szycia. Po zabiegu jednak pacjent odczuwa ból i zalecane są leki przeciwbólowe
- Zabieg wykonany laserem erbowo-yagowym – dochodzi tutaj do cięcia na zimno za pośrednictwem procesu ablacji. Podczas zabiegu rana nie krwawi i nie ma potrzeby szycia. Po zabiegu takim laserem pacjenci przeważnie nie odczuwają bólu (stosujący się do zaleceń pozabiegowym).
Pamiętajcie, że jeśli są wskazania do podcięcia wędzidła, to im szybciej zostanie ono podcięte, tym lepiej.
Wszystko, co przed chwilą tutaj przeczytaliście, możecie zobaczyć również na nagranym filmiku.