Home Dla pacjenta U dentysty bez borowania, czyli leczenie próchnicy bez wiercenia.

U dentysty bez borowania, czyli leczenie próchnicy bez wiercenia.

by Marcin Nowosielski

Mowa tutaj o technice ICON

Próchnica międzyzębowa występuje zazwyczaj z powodu niewłaściwego, niedokładnego lub całkowitego braku stosowania nitki dentystycznej. W konsekwencji doprowadza to do sytuacji, w której szkliwo w tych miejscach ulega demineralizacji, czyli zaczęła się już tworzyć próchnica.

Jeżeli zareagujemy odpowiednio szybko, gdy próchnica jest jeszcze w stadium początkowym (w zębie nie powstała jeszcze dziura, widać jedynie odwapnienia i przebarwienia począwszy od delikatnego beżu do tzw. Koloru kawowego). Icon najczęściej robiony jest międzyzębowo, czyli w miejscach, które nie były właściwie nitkowane.

Jest to leczenie minimalnie inwazyjne. Stosując tę technikę, lekarz dentysta nie usuwa tkanki bo nie doszło jeszcze do rozwoju ubytku próchnicowego. Taką próchnicę można usunąć bez bólu, bez wiercenia, najmniejszym kosztem biologicznym oraz finansowym. 

Na czym polega technika ICON?

Leczenie próchnicy początkowej metodą ICON polega na podanie odpowiedniego preparatu za pomocą specjalnej strzykawki oraz folii, dzięki której bez problemu higienistka dostanie się w przestrzenie międzyzębowe i miejsca objęte próchnicą początkową. Podczas jednej wizyty higienistka powtarza tę metodę tyle razy, ile potrzeba aby wykonany zabieg był skuteczny.

Stosowany preparat icon również jest wypełnieniem, jednak nie nakładanym tak jak podczas tradycyjnego zabiegu odbudowy zęba, a jedynie wcieraną w tkankę zęba plombą w płynie. Powoduje to odtworzenie z w znacznym stopniu właściwości tej tkanki, przywracając jej odporność. Dzięki temu działaniu jesteśmy w stanie powstrzymać proces rozwoju próchnicy.

W związku z tym, że preparat ten jest niebezpieczny po zetknięciu się z tkankami miękkimi, higienistka przed jego nałożeniem wyczyści leczoną powierzchnię oraz zaizoluje pole zabiegowe. Drugim etapem jest nałożenie wytrawiacza, którego zadaniem jest przygotowanie zębów do głębszej penetracji kolejnym preparatem – wypełnieniem. Następnie higienistka pokrywa ząb specjalną żywicą, czyli tzw. plombą w płynie i naświetlić dokładnie tak, jak w przypadku tradycyjnego wypełnienia.

Pacjent powinien też wiedzieć, że przedstawiona metoda nie usunie wszystkich przebarwień ponieważ czasami pacjent może trafić do gabinetu zbyt późno, a szkliwo może być na tyle słabe, że tutaj Icon nie pomoże.

Pamiętajmy, że to higienistka stomatologiczna, na podstawie swojej wiedzy i dostępu do zdjęcia pacjenta, stwierdza, czy dany ząb kwalifikuje się do leczenia próchnicy metodą ICON. 

Ważne również jest to, że metoda ta ma sens jedynie wtedy, gdy pacjent prawidłowo dba lub zacznie dbać o higienę jamy ustnej. 

Dokładne zdjęcia z przebiegu leczenia próchnicą tą techniką zobaczycie poniżej

Sukces przeprowadzonego zabiegu = 70% wkład pacjenta + 30% ingerencja lekarza

You may also like