Home Dla pacjenta Urazy zębów stałych oraz mlecznych

Urazy zębów stałych oraz mlecznych

by Marcin Nowosielski

Statystycznie około 30% dzieci zdarzył się uraz zęba lub zębów i częściej dotyczą chłopców niż dziewczynek.

Co zrobić, jak reagować, gdy jednak do takiego urazu dojdzie?

Ważne jest aby wykonać pierwszy krok: telefon do zaprzyjaźnionego Wam gabinetu stomatologicznego i opisać powstały problem, a następnie postępować według usłyszanych wskazówek i zaleceń.

Całkowite zwichnięcie zęba. Co to takiego? Co robić?

Jest to nic innego, jak wybicie zęba, kiedy to ząb na skutek urazu wypadnie całkowicie z zębodołu. Jest to uraz, który wymaga jak najszybszej interwencji. Jeśli takie zdarzenie miało miejsce, postaraj się, od razu znaleźć ten ząb i umieść w pojemniczku z solą fizjologiczną lub mlekiem i czym prędzej pędź do dentysty ( nie zawijaj zęba w chusteczkę i nie chowaj do kieszeni). Jeśli uda Ci się wykonać te czynności w przeciągu godziny, jest duża szansa, że lekarz ponownie umieści ząb na swoim miejscu. 

Powyższa instrukcja dotyczy zębów stałych. Zębów mlecznych nie replantuje się (nie umieszcza z powrotem w zębodole) z uwagi na to, że pod takim ząbkiem mlecznym, czeka już ząb stały, który moglibyśmy uszkodzić wykonując ten zabieg, a konsekwencje tego byłyby dużo poważniejsze niż brak ząbka mlecznego. Jeśli wybicie zęba miało miejsce u dziecka, a my zastosujemy się do powyższych zaleceń i w porę zareagujemy, ząb po umieszczeniu go przez lekarza dentystę z powrotem w zębodole, po jakimś czasie odzyska swoją żywotność. U osoby dorosłej natomiast pozostanie on już zębem martwym, wymagającym po jakimś czasie leczenia kanałowego.

 

Częściowe zwichnięcie zęba

Na skutek tego urazu, ząb nie wypada z zębodołu, nie zostaje wtłoczony będzie przesunięty lub wysunięty. Jeśli uraz ten dotyczyć będzie zęba stałego, dentysta za pomocą kleszczy, ustawi ząb do pierwotnej pozycji. Jeśli jednak będzie to ząb mleczny, dentysta pozostawi ząb bez ruszania lub usunie ząb.

 

Złamanie wyrostka zębodołowego

Do tego typu urazów dochodzi zazwyczaj w wyniku wypadków komunikacyjnych lub aktów przemocy. Mając z tym do czynienia należy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Liczy się tu każda chwila. 

 

Wtłoczenie zęba do zębodołu

Jest to przeciwieństwo wybicia zęba. Tutaj ząb wbity jest jeszcze głębiej. Pocieszające jest jednak, że w przypadku wtłoczenia, ząb po jakimś czasie powinien ulec reerupcji. Oznacza to, że ząb wróci na swoje miejsce. Uraz ten nie wymaga już tak pilnego jak poprzednie kontaktu z gabinetem stomatologicznym. Tutaj najczęstszym powikłaniem jest obumarcie miazgi. 

 

Złamania zęba:

  • Złamanie korony zęba – przy niewielkim złamaniu obejmującym samo szkliwo, dobudowuje się resztę zęba ze względów estetycznych.
  • Złamanie korony w obrębie szkliwa i zębiny (ząb reaguje wtedy na różnicę temperatur)
  • Złamanie korony w obrębie szkliwa, zębiny i obnaży się miazga zęba (takie złamanie łatwo rozpoznać po czerwonej kropce – kropli krwi pośrodku zęba). Po takim urazie zaleca się wizytę w gabinecie dentystycznym w przeciągu 24 h. Przy takim postępowaniu jest bardzo duże prawdopodobieństwo (u dzieci blisko 100%), że ząb zachowa swoją żywotność.

Jakie powikłania mogą się pojawić po takich urazach?

  • Martwica zęba
  • Przebarwienie zęba
  • Resorpcja
  • Zahamowanie wzrostu kości
  • Utrata zęba
Ważne jest zatem aby bez różnicy, czy zdarzył nam się uraz zęba, czy nie, regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny i stawiać się na wizyty kontrolne. Pamiętajmy: LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ

You may also like