Podział próchnicy ze względu na poziom penetracji zęba:
- Próchnica początkowa (znajduje się tylko w szkliwie)
- Próchnica średnia
- Próchnica głęboka
Oprócz tego istnieje również próchnica wtórna. Mówimy o niej, w momencie gdy pojawi się w zębie już wcześniej leczonym. Pamiętajmy, że próchnica jest chorobą zakaźną oraz o tym, że ząb składa się z pięciu ścian i na każdej z tych powierzchni może dojść do próchnicy.
Zabiegi mające na celu wyeliminowanie próchnicy początkowej może wykonywać również higienistka stomatologiczna.
Pierwszym takim zabiegiem jest poszerzone lakowanie, czyli leczenie próchnicy, która pojawia się w bruzdach zębów. Polega to na oczyszczeniu bruzd, poszerzeniu ich, a następnie, naniesieniu w tym miejscu wypełnienia światłoutwardzalnego, który wypłaszcza nam tą powierzchnię zęba. Jest to również ułatwienie dla pacjenta, który po wyeliminowaniu zagłębień, lepiej poradzi sobie wtedy z czyszczeniem zębów.
Kolejnym zabiegiem, który ma na celu usunięcie próchnicy początkowej jest zabieg infiltracji, czyli ICON. Powierzchniami, na których często pojawia się próchnica początkowa są powierzchnie boczne zębów, czyli miejsca, które powinny być nitkowane. ICON to metoda poskromienia próchnicy bez konieczności wiercenia.
Jeśli jednak pacjent doprowadzi do sytuacji, w której mamy już do czynienia z próchnicą średnią lub głęboką, koniczna jest wizyta u lekarza dentysty. Często zdarza się tak, że próchnica widoczna jest w pierwszej kolejności od strony podniebienia, także pacjent patrząc co rano do lustra, niestety nie zauważy tego. Lekarz musi wtedy usunąć tkankę próchnicową, a powstałemu ubytkowi nadać odpowiedni kształt, zwracając ogromną uwagę na estetykę. Jeśli lekarz dentysta korzysta z lasera, tutaj też może go użyć.
Różnica pomiędzy leczeniem próchnicy początkowej, a próchnicy głębokiej jest przede wszystkim taka, że w pierwszym przypadku nadal pacjent ma pozostawioną własną tkankę wzmocnioną preparatem. W drugim przypadku jest już dziura, którą lekarz musi wypełnić sztucznym materiałem.
Pomimo ogromnego rozwoju w stomatologii, nie stworzono jeszcze materiału, który byłby idealną imitacją szkliwa i zębiny. Trwałość takiego zęba z usuniętą próchnicą średnią, czy głęboką jest oczywiście również dużo mniejsza.
Regularne wizyty u higienistki, pojawianie się na wizytach kontrolnych, dobra współpraca. Są to zasady, którymi powinien szczycić się każdy pacjent, chcący zachować jak najdłużej zdrowe zęby.
Więcej dowiedzie się po obejrzeniu filmu. W filmiku pokazane są również przykłady próchnicy.