Home Dla pacjenta Zabiegi higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym.

Zabiegi higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym.

by Marcin Nowosielski

 

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja to pełny zabieg  profesjonalnej higienizacji.

Pakiet higienizacyjny są to zabiegi, mające na celu oczyszczenie zębów z kamienia i osadu oraz zabezpieczenie ich przed próchnicą. W przypadku min. optymalnej higieny ich wykonanie powinniśmy zgłaszać się do gabinetu stomatologicznego raz na 12 miesięcy (chyba, że higienistka stomatologiczna zaleci inną częstotliwość).

Jak to wygląda w gabinecie?

Pierwszą czynnością wykonywaną przez higienistkę jest zazwyczaj oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego, czyli tzw. skaling. Kamień jest to nic innego jak zlepek bakterii i jedzenia pozostawiony na płytce zęba przez min. 2 dni. Po tym czasie jedzenie wraz z bakteriami ulegają utwardzeniu i mimo dokładnemu szczotkowaniu tych miejsc, usunięcie kamienia szczoteczką po takim czasie jest wręcz niemożliwe. Dawniej zabieg ten był wykonywany ręcznie, a obecnie higienistka korzysta już ze specjalnego urządzenia jakim jest skaler ultradźwiękowy, który z łatwością radzi sobie z usunięciem napotkanego kamienia nazębnego. Sam zabieg nie jest bolesny. Osoby z niskim progiem bólu zawsze mogą poprosić o podanie znieczulenia.

Choć na rynku pojawiły się już w sprzedaży urządzenia do usuwania kamienia nazębnego w warunkach domowych, przestrzegamy przed ich zakupem. Po pierwsze z uwagi na za słabą moc by prawidłowo usunąć kamień. Po drugie aby dobrze wykonać ten zabieg, trzeba prawidłowo (pod odpowiednim kątem)  przyłożyć końcówkę skalera do powierzchni zęba. Nieumiejętne wykonanie tego, może doprowadzić do sytuacji, gdy zamiast usunąć kamień, zrobicie sobie dziurę w zębie.

 

Piaskowanie, czyli usuwanie osadów.

Osady są to przebarwienia pojawiające się na naszych zębach (m.in. od kawy, herbaty, papierosów). Nie powodują próchnicy ale zdecydowanie wpływają na estetykę zębów. 

Zabieg ten higienistka wykonuje za pomocą specjalnego „piasku” którego ścieralność dobiera odpowiednio do potrzeb pacjenta.

 

Fluoryzacja – trzeci etap pakietu higienizacyjnego

Jest to nałożenie na zęby pacjenta fluoru w zwiększonej dawce, niż ta, jaką mamy na co dzień w pastach do zębów. Zabieg ten ma na celu zabezpieczenie oraz wzmocnienie szkliwa zębów. Do wykonania fluoryzacji stosowana jest zazwyczaj specjalna pianka (do wyboru są różne smaki owocowe, które uprzyjemniają zabieg), nakładana za pomocą dedykowanych do tego łyżek styropianowych. Proces takiej fluoryzacji trwa od 1 do 3 minut.

Po wykonaniu higienizacji, pacjenci proszeni są aby nie jeść oraz nie pić przez 1 godzinę oraz stosować w tym dniu uproszczoną białą dietę, czyli unikać pokarmów oraz napojów barwiących, jak np buraczki, truskawki, czerwone wino.

Każda wizyta higienizacyjna powinna zakończyć się dokładnym instruktarzem podczas którego higienistka dobierze dla pacjenta odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej oraz pokaże i nauczy, jak prawidłowo szczotkować zęby, czy używać nici dentystycznej.

Dla utrwalenia wiedzy, polecamy film

 

Pamiętajmy, że odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa zdrowych zębów i dziąseł

You may also like